Chata pod Suchým

Chata pod Suchým

Zdravím všetkých našich čitateľov. Je piatok a Elvia Travel je späť s novým článkom. Dnes som si pre vás pripravila článok o Chate pod Suchým – horskej chate, ktorá je lákadlom mnohých turistov či už v letných i zimných mesiacoch. Táto chata postavená už v roku 1948 ponúka návštevníkom i turistom niekoľko služieb, a nielen o tom si povieme v dnešnom článku.

Prístup k chate

Trasa z Varína

Ak hovoríme o náročnosti, Chata pod Suchým patrí medzi stredne náročné destinácie. Ako som spomínala na začiatku, veľkou výhodou je najmä to, že sa tu dostanete v hocijakom ročnom období. Cez letné mesiace veľa ľudí siaha po bicykloch, no a naopak v zime ľudia obľubujú skialpinizmus.

Vedie k nej niekoľko turistických chodníkov označených značkami:

Trasa, ktorú mám odskúšanú je trasa po zelenej značke z Varína smerom cez sedlo Brestov a Javorinu, no a následne po červenej značke smerom priamo na chatu. Tento výstup sa radí medzi tie najjednoduchšie, avšak svojou dĺžkou sa radí k najdlhším, cesta vám zaberie približne 3 hodiny.

Z mojej skúsenosti viem povedať, že ak sa po tejto trase chystáte ísť v zimných mesiacoch ako som bola ja, bude to trošku náročnejšie. Najmä pri zostupe sa išlo horšie a šmýkalo sa. Nám celá táto túra v mínusových teplotách a zasneženom prostredí trvala 5 hodín. Dokopy sme prešli 18 kilometrov.

Ďalšie dve trasy vedú z Nezbudskej Lúčky. Menej náročná modrá trasa vedúca rovno k chate vám zaberie približne 2 hodiny. Náročnejšia, ale zaujímavejšia trasa po červenej značke vás zavedie na chatu okolo Starhradu, kde vám cestu spríjemní výhľad na Váh. Táto trasa vám zaberie menej ako 3 hodiny.

Máte radi bicyklovanie? Neváhajte a vyskúšajte zeleno označenú cyklotrasu, ktorá vás zavedie priamo na finálne miesto.

Čo robiť keď sa dostanete na chatu?

Chata je otvorená celoročne, čo vám garantuje, že nikdy odtiaľ neodídete hladní alebo smädní. Každý z nás býva po náročnejšom stúpaní unavený, a práve preto si určite každý vynachváli, že si môže chvíľku posedieť a vychutnať si slovenskú kuchyňu.

Turisti, ktorí sa rozhodli stráviť viac času v tomto okolí a plánujú viacdňovú turistiku určite nebudú sklamaní. Chata totiž ponúka aj ubytovanie, o ktorom si viac môžete prečítať na ich oficiálnej stránke.

Záver

Myslím si, že každý z nás by mal toto miesto aspoň raz navštíviť. Ja osobne som tam bola v zime, takže z osobných skúsenosti neviem povedať ako to vyzerá v letných mesiacoch, avšak určite sa tento rok vyberiem chatu navštíviť aj za spoločnosti slnka. Cesta z Varína naozaj nebola náročná, a podľa mňa by ju zvládol naozaj každý.

Prikladám sem aj fotky z letných mesiacov.

Dúfam, že sa vám článok páčil a nezabudnite si prečítať ďalšie články.

close

WANT TO KNOW MORE?

SIGN UP TO RECEIVE ALL OF THE NEW INFORMATION ABOUT OUR WEBSITE!

Read our [link]privacy policy[/link] for more info.

One thought on “Chata pod Suchým

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *