Dubaj – Spojené arabské emiráty

Dubaj – Spojené arabské emiráty

Ahojte všetci, po dlhšej pauze je tím Elvia Travel späť a s ním aj nový článok. Dnes Vám porozprávam niečo o meste, kde som strávila posledný týždeň a za ten čas som videla nesmierne veľa zaujímavých lokalít, o ktorých si určite povieme. Reč je o Dubaji, meste v Spojených arabských emirátoch. Toto mesto láka pozornosť každého jedného vášnivého cestovateľa, pretože sa odlišuje od miest nachádzajúcich sa v Európe.

Niečo málo o samotnom meste

Dubaj je druhý najvačší a najobývanejší emirát Spojených arabských emirátov. Má 3 milióny obyvateľov a jeho najväčšiu časť zaberá púšť. Mestom preteká rieka Dubai Creek. Delí sa na 3 časti – Deira, Burj Dubaj a Al-Awir.

Cestovanie

Ak ste zo Slovenska a chcete cestovať do Dubaja, dostanete sa tam z Bratislavy, ale s prestupmi v iných krajinách, alebo z Viedne priamym letom. Ja osobne som letela z Viedne do Abu Dhabi, mesta, ktoré je od Dubaja vzdialené asi 100 kilometrov a odtiaľ som sa tam dostala taxíkom, ktorý Vás vyjde približne 70€. Ak cestujete viacerí, a tieto náklady si rozrátate medzi seba, tak je to úplne prijateľná cena.

Čo si určite nenechajte ujsť pri návšteve Dubaja

1. Burj Khalifa

Burj Khalifa je určite najznámejšou budovou v celom Dubaji. Táto obrovská veža s výškou 828 metrov bola postavená v roku 2009 a uvedená do prevádzky v roku 2010 a stala sa najväčšou budovou na celom svete. V súčasnosti sa využíva ako sídlo rôznych komerčných podnikov a nájdete tam kancelárie známych firiem a značiek. Okrem toho sa tam nachádzajú kaviarne či reštaurácie.

Na 124. poschodie sa dostanete výťahom za 1 minútu. Keď vyjdete z výťahu, hneď na Vás bude čakať obchod so suvenírmi a kamery, s dotykovou obrazovkou, ktoré Vám ukážu procesy stavania tejto veže. Ak sa nebojíte výšok, čo by ste asi nemali, keď ste sa na takýto výlet rozhodli ísť, vyjdite von na terasu a pozrite si dych berúci výhľad na centrum mesta. Ak chcete ísť o poschodie vyššie, môžete tam vyjsť po schodoch a tam nájdete ďalšiu terasu. Vstupné je 40€ na osobu a v tejto cene máte aj uvítací nápoj.

Ak budete mať možnosť navštíviť Dubaj, určite Vám odporúčam sa sem pozrieť. Pohľad z vrcholu Burj Khalifa vám ukáže celý Dubaj a niektoré časti Abu Dhabi. Môžete si jasne prezrieť Burj al Arab (najdrahší a jediný 7 hviezdičkový hotel na svete), Palm Jumeirah, The Dubai Frame, The Ain Dubai a niekoľko ďalších ikonických pamiatok. Výhľad je fascinujúci hlavne pri západe a východe slnka, my sme tam boli už po západe slnka, pretože bolo cez deň veľmi teplo.

2. Dubai fountain

Ostaneme ešte pri Burj Khalife, pod ktorou sa nachádza dubajská fontána. Táto fontána ponúka jedinečný zážitok z vody, hudby a svetla. Fontána vpúšťa vodu do výšky až 140 metrov a každá šou je naprogramovaná podľa hudby, ktorá bude hrať. Farebné, osvetlené trysky sa kolíšu do rytmu pesničky. Medzi najhranejších interpretov patria Michael Jackson, Andrea Bocelli a typický arabský speváci. Šou začínajú od 18.00 hod každých 30 minút. Nemusíte tam platiť žiadne vstupné, iba ak by ste chceli túto fontánu vidieť z loďky, ktorá sa plaví po jazere.

3. The Dubai Frame

Dubai Frame je múzeum a pamiatka v parku Zabeel v Dubaji. Ako veľa stavieb v tomto meste, aj tento rám je držiteľom rekordu za najväčší na svete. Má výšku 150 metrov. Rám slúži hlavne ako vyhliadka s výhľadom na starú časť mesta na severe, ale aj na novšie časti a pamiatky na juhu.

Okrem výhľadu si tu tiež môžete dať kávu či koláčik, spraviť fotky a nakúpiť si suveníry. Vstupné pre deti do 12 rokov je 5€, inak sa cena pohybuje okolo 14€.

4. Souk Madinat Jumeirah

Souk Madinat Jumeirah predstavuje dokonalé spojenie starých a nových vecí. Nachádza sa vedľa známeho hotela Burj Al Arab a ponúka pohľad na staré arabské mesto. Nákupné a stravovacie miesto, kde okrem nových moderných reštaurácií a kaviarni s terasami lemovanými palmami sú maličké obchodíky so suvenírmi, keramikou, bižutériou, dekoráciami či rozmanitými vôňami korení a parfumov. Nekonečné bludisko malých uličiek so stánkami predávajúcimi miestne drobnosti a obyvateľmi, ktorí sa Vás snažia presvedčiť, aby ste si niečo u nich kúpili.

Pre mňa osobne bol toto jeden z najlepších výletov, pretože som videla, ako vyzerá typický arabský trh a čo sa tam predáva. Od obyčajného obchodného centra sa určite odlišuje príjemnou atmosférou.

5. The Dubai Marina Promenade

Mesto s umelým kanálom, postavené pozdĺž 3-kilometrového úseku pobrežia Perzského zálivu. Má 55 tisíc obyvateľov a po dokončení celého projektu je plán, že v obytných vežiach a vilách bude žiť viac ako 120 tisíc ľudí.

Dubai Marina Promenade je najkrajšia časť zálivu s krásnou promenádou. Pozostáva zo 6tich obytných veží s výhľadom na záliv a lodný prístav. V blízkosti je aj Dubai Marina Mall, ktorá patrí medzi najznámejšie nákupné strediská v Dubaji.

6. Pláž Jumeirah

Pláž s bielym pieskom nachádzajúca sa v štvrti Jumeirah na pobreží Perzského zálivu. Ako môžete vidieť na fotkách, pláž lemujú masívne a veľké hotely, rezorty, rôzne nákupné pasáže, reštaurácie, kaviarne či atrakcie pre deti i dospelých.

My sme na pláž chodili každý deň tak na 2-3 hodiny. More bolo čisté a celkom teplé a bolo to jediné miesto, kde sa vo vysokých teplotách dalo vydržať. Okrem toho, sme na hoteli mali tri studenšie bazény, do ktorých sme denne chodili.

7. Nákupné centrá

Čo sa týka nákupných centier v Dubaji, nedá mi nespomenúť 2 najznámejšie, ktoré sa tam nachádzajú. Dubai Mall a Mall of the Emirates. Nájdete tam veľa drahých obchodov a dizajnérskych značiek, ktoré sú drahé. Aj keď si nič nekúpite, stačí ak len uvidíte aké obrovské ich centrá sú. Ak by ste chceli navštíviť každý jeden z približne 1000 obchodov, tak by ste tam strávili veľmi veľa času. V Mall of the Emirates sa nachádza aj lyžiarske stredisko, kde si môžete predplatiť celodenný skipas, či akvárium.

Tak a to by bolo z môjho výletu v Dubaji všetko. Samozrejme som nezhrnula všetky zaujímavé miesta a atrakcie, ktoré tam môžete navštíviť, pretože to by som tu bola do zajtra. Chceli sme navštíviť aj Dubai Miracle Gardens – záhrady s rôznymi postavami a obrazcami z kvetov, avšak boli zatvorené. Vyhliadkové koleso Dubai Ain bolo s prevádzkových dôvodov tiež zatvorené. Chceli sme navštíviť aj púšť, ale bolo veľmi teplo, takže to by som odporučila navštíviť pri chladnejšom počasí.

Dúfam, že sa Vám tento článok páčil, zaujal Vás a možno sa raz na tieto miesta dostanete aj Vy.

close

WANT TO KNOW MORE?

SIGN UP TO RECEIVE ALL OF THE NEW INFORMATION ABOUT OUR WEBSITE!

Read our [link]privacy policy[/link] for more info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *