Dublin – najznámejšie miesta

Dublin – najznámejšie miesta

Tak a je tu posledná časť našej dublinskej trilógie článkov, a tou sú najznámejšie a turistami najviac navštevované miesta v Dubline. Náš dvojtýždňový pobyt v Írsku je pre nás nezabudnuteľný a dúfame, že sa nám prostredníctvom našich článkov podarilo preniesť ako taký pohľad na to, ako to v Dubline vyzerá či funguje.

Ešte predtým ako sa pozrieme na tie najpopulárnejšie miesta, by som rada povedala, že sa neoplatí po Dubline cestovať autom, pretože doprava tam je občas chaotická, ale využívať všetky možné dopravné prostriedky, ktoré tam nájdete. Vlakom sa dostanete z jednej časti do druhej v rámci niekoľkých minút, autobusy premávajú naozaj veľmi často a existuje neskutočne veľa liniek, ktoré Vás môžu odviezť (malá rada, neverte cestovným poriadkom, pretože autobusy nikdy nechodia načas a ak chcete, aby Vám zastavili, musíte im zamávať). Električky Vás taktiež dovezú na hlavné ulice v centre a určite nezaškodí ani prechádzka pešo.

O´Connell Bridge

Medzi jedno z najznámejších miest v centre Dublinu patrí O´Connellov most, ktorý sa nachádza nad riekou Liffey. Nad touto riekou je niekoľko rôznych mostov, ale tento je najvýznamnejší, pretože spája tri ulice. Denne cezeň prejdú tisícky ľudí, pretože je to najjednoduchšia cesta ako sa dostať na známe ulice ako napríklad Grafton Street. Zaujímavosťou je, že je viac široký ako dlhý.

Univerzita Trinity a jej knižnica

Prvý deň keď sme prileteli do Írska sme sa vybrali spoznávať mesto. Chceli sme vidieť centrum a tie najznámejšie ulice, aby sme ako tak vedeli čo nás najbližšie dva týždne bude čakať. Vyskúšali sme vlaky, električky či dvojposchodové autobusy. Ako sme tak prechádzali mestom, dostali sme sa do areálu univerzity Trinity.

Bolo to tam obrovské. Síce sme nemali možnosť pozrieť sa dovnútra nejakej z desiatok budov, ktoré sa tam nachádzali, ale kým sme prešli celý areál tak nám to určite trvalo vyše 30 minút. Prechádzali sme všelijakými uličkami, videli sme park so záhradou či športový areál, až sme narazili na knižnicu, prístupnú aj pre verejnosť. Bolo však už neskoro a tak sme sa do Trinity vrátili znovu, aby sme túto knižnicu mohli navštíviť.

Bol krásny sobotný slnečný deň a my sme sa spolu aj s ďalšími spolužiakmi vybrali navštíviť Trinity knižnicu. Vstup do nej stál 15€ a aj keď som najskôr nechcela ísť, som rada, že ma moje kamarátky „donútili“. Odporúčala by som si vstup zarezervovať vopred cez internet, ak sa chcete vyhnúť dlhým radám, pretože je možné, že sa v ten deň na rad ani nedostanete.

Na začiatku prehliadky sme mali možnosť si prečítať o rôznych starých historických knihách a potom sme vstúpili do jednej obrovskej miestnosti. Predstavte si knižnicu z filmu Harry Potter. Presne takto to tam vyzeralo. Vysokánske police plné rôznych starých kníh, sochy známych osôb, jednoducho to bolo nádherné. I keď sme sa kníh nemohli dotýkať, atmosféra v knižnici bola úžasná. Keď sme prešli celou miestnosťou, dostali sme sa do malého obchodíku so suvenírmi.

Dublinský hrad, jeho okolie a záhrada

Dublinský hrad je historickým srdcom mesta. Nachádza sa na ulici Dame Street. Postavil ho v 13. storočí anglický kráľ Ján. Slúžil ako vojenská pevnosť, väzenie, pokladnica, súd a sídlo anglickej administratívy v Írsku.

Menším „sklamaním“ pre nás bolo to, že ho akurát rekonštruovali, takže sme z neho skoro nič nevideli, avšak aj napriek tomu sme si pozreli jeho krásne okolie a ešte krajšiu záhradu, ktorá sa nachádza neďaleko.

Saint Patrick´s Park

Po návšteve Trinity sme pokračovali v našej prehliadke mesta. Našou ďalšou destináciou bol jeden z najznámejších parkov v Dubline. Ako môžete vidieť aj na fotkách, ľudia tam len tak oddychujú na lavičkách a vychutnávajú si slnečné počasie, ktoré pre Írsko nie je typické. V okolí sa nachádza aj Katedrála sv. Patrika, ktorú sme však videli len zvonku.

St. Stephen´s Green Park

Tento park sme objavili čisto náhodne keď sme sa posledný deň rozhodli nakúpiť posledné suveníry pre rodinu či kamarátov. Len tak sme si kráčali ulicou Grafton Street (jedna z najdrahších ulíc v Dubline), na konci ktorej bol park. Hneď nás upútal, pretože ako vstup do parku bol veľký kamenný oblúk. Nemali sme toľko času, aby sme prešli celý park, pretože bol obrovský a plný turistov, ale videli sme však aspoň jeho časť. I keď je Dublin mesto s mnoho budovami, pamiatkami a nákupnými centrami, nájdete tu prekvapivo veľa zelene a tak máte stále pocit, že ste v prírode.

Dublin Docklands

V tejto bohatšej štvrti mesta môžete objaviť pamiatky či sochy z 19. storočia až po moderné budovy, múzeá či reštaurácie. Nachádza sa na oboch stranách rieky Liffey, kde môžete vyskúšať vodné športy, nakúpiť v obchode so zdravými potravinami či vychutnať si dobré a chutné jedlo s kávičkou.

My sme sa na Docklands ocitli hneď dvakrát. Raz pršalo a chceli sme si len nakúpiť čerstvé potraviny. Druhýkrát sme pri prehliadke mesta videli historické sochy, ktoré sa cestou mostom nachádzajú.

Grafton Street, St. Mary´s Street a Temple Bar

V krátkosti by som už len spomenula dve ulice v Dubline, ktoré sme navštevovali naozaj často. St. Mary´s Street je ulica, ktorá sa nachádza blízko O´Connell Bridge. Nájdete na nej mnoho obchodov od známych značiek po rôzne bežné značky, kaviarne, reštaurácie a pouličných muzikantov, ktorí nám vždy zlepšili náš deň.

Na ulici Grafton Street sa nachádzajú obchody ako Dior, Prada, či drahé kozmetické značky. Okrem nich tam nájdete aj obyčajné obchody s topánkami, oblečením, kaviarne a bary s terasami. Táto ulica je známa ako ulica muzikantov, pretože na každom rohu buď niekto hral na hudobný nástroj alebo spieval.

Temple Bar je najznámejší bar v Dubline. Ponúka najväčší výber čo sa týka írskej whisky. Už pri prechádzaní okolo neho započujete tradičnú írsku hudbu, ktorá v ňom hrá. Je takmer nereálne, že tento bar uvidíte niekedy napoly prázdny, pretože je to atrakciou pre zahraničných turistov.

Dúfame, že sa Vám naša séria článkov z Dublinu páčila a vidíme sa pri ďalších článkoch!

close

WANT TO KNOW MORE?

SIGN UP TO RECEIVE ALL OF THE NEW INFORMATION ABOUT OUR WEBSITE!

Read our [link]privacy policy[/link] for more info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *