Jánošíkove diery očami “neturistu“

Jánošíkove diery očami “neturistu“

Ahoj! V dnešnom článku sa pozrieme na ďalšie zaujímavé miesto na Slovensku – Jánošíkove diery. V tomto článku vám opíšem moju osobnú skúsenosť z tohto miesta, očami niekoho, kto úplne turistiku nemusí a vo voľnom čase sa jej takmer vôbec nevenuje. Nejdem vás ďalej zdržovať úvodom a poďme rovno na to!

Čo sú Jánošíkove diery?

Na začiatok si povieme, čo sú to vlastne Jánošíkove diery. Ide o časť Malej Fatry, v ktorej sa nachádzajú rôzne tiesňavy, kaňony, skalné útvary či vodopády. Celá táto oblasť je plná rôznych rebríkov a mostov. Jánošíkove diery majú v sebe viacero trás, ktorými sa môžete vydať. Určite vám však odporúčam si trasy dopredu naštudovať na internete alebo na informačných tabuliach, ktoré sa nachádzajú pred vstupom.

Poloha Jánošíkových dier

Ako som už spomenula, Jánošíkove diery sa nachádzajú v Malej Fatre, konkrétne v obci Terchová. Obec Terchová sa nachádza necelých 30 kilometrov od Žiliny. Ako som už spomínala v jednom z našich nedávnych článkov (článok tu), do Terchovej sa môžete dostať autom či autobusom.

Pri Jánošíkových dierach je viacero parkovísk. Zaparkovať môžete priamo na mieste na platenom parkovisku. Niektorí obyvatelia Terchovej ponúkajú parkovanie v ich dvoroch, keďže parkoviská sú občas plné. Ja osobne som toto miesto navštívila na konci augusta, dokonca cez víkend a nemala som problém zaparkovať priamo na mieste.

Diery sú otvorené stále a vstup je zdarma. Jediné, za čo budete platiť je parkovné, ak teda pôjdete autom.

Môj zážitok z tohto miesta

Teraz vám opíšem moju skúsenosť z návštevy tohto miesta, majte však na pamäti, že som človek, čo si vyberie výlet do mesta radšej ako turistiku na horách :D.

Návštevu Jánošíkových dier sme s kamarátmi síce v pláne mali, no tým naše plánovanie skončilo. Pôvodne sme si chceli urobiť prechádzku kratším okruhom, ktorý mal byť natoľko jednoduchý, že by ho mali zvládnuť aj malé deti. Pred začiatkom cesty sme sa pozreli na informačnú tabuľu, ktorá opisovala jednotlivé okruhy a ich značky.

Zo začiatku išlo všetko podľa plánu, držali sme sa značiek a pozorovali okolitú prírodu. No v jednom bode sme sa odklonili od našej pôvodnej trasy a tam začínala naša improvizácia. Z modrej trasy sme zrazu prešli na žltú, neskôr na zelenú, a trasu sme volili podľa toho, čo sa nám v danej chvíli páčilo.

Počas tohto putovania sme natrafili na menší salaš, kde boli ovce, dalo sa tam nachvíľu sadnúť, kúpiť si občerstvenie a oddýchnuť si. Neskôr sme sa dostali až pod Malý Rozsutec, no potom sme sa rozhodli, že je čas to otočiť a ísť smerom naspäť. A na to sme si vybrali modrú trasu, ktorá mala zrejme slúžiť na výstup hore, čo sme zistili však až v polovici cesty. Táto trasa bola plná prudkých rebríkov a reťazí a cestu nám ešte skomplikovalo počasie, pretože začalo pršať a všetko bolo šmykľavé.

Počas cesty sme sa párkrát ocitli v nebezpečných situáciách, najmä na tých prudkých rebríkoch, no prežili sme bez úrazu a stálo to za to. Nesmierne sme sa zabavili a myslím že nám ostal zážitok na celý život.

Pár tipov na záver, ktoré vám môžu uľahčiť cestu

Na záver vám sem dám zopár tipov, ktoré by mne osobne určite pomohli, no ja som sa ich naučila na vlastných chybách.

Tip č. 1 – zvoľte vhodnú obuv

Najlepšia obuv sú klasické turistické topánky. Turistická obuv je pevná a tým vám uľahčí chodenie po náročnejšom teréne. Určite neodporúčam klasické tenisky, ako som mala ja, najmä v nepriaznivom počasí.

Tip č. 2 – zvoľte vhodné oblečenie

Určite si pred návštevou pozrite počasie a zvoľte podľa toho oblečenie. Ak je šanca na dážď, určite siahnite po nepremokavom oblečení a obuvi. Nezabúdajte aj na to, že v horách sa vlhkosť po daždi drží dlhšie ako v dolinách.

Tip č. 3 – naplánujte si dopredu trasu

Určite vám pomôže, ak budete dopredu vedieť akých značiek sa máte držať. Vyhnete sa tak neplánovaným zmenám a nástrahám, ktoré vám môžu skomplikovať cestu tak, ako mne.

Tip č. 4 – Pripravte sa na pár hodín turistiky

Pre niekoho je toto bežná vec, no isto sa nájdu ľudia, pre ktorých to bežné nie je. Jánošíkove diery vám zaberú minimálne zopár hodín. Najkratšia trasa trvala myslím 4 hodiny a tento čas sa môže predĺžiť. Zoberte si pre to dostatok vody a jedla.

Záver

Fotky: Elvia Travel

Na záver vám zhrniem moje pocity z tohto miesta. Aj napriek tomu, že turistika nie je moja šálka kávy a moja kondička je na bode mrazu, toto miesto sa mi naozaj páčilo a neľutujem, že som ho navštívila. Síce som sa z neho vrátila mokrá a špinavá, no s úsmevom na tvári a zážitkami na celý život.

Dúfam, že sa vám tento článok z trošku inej perspektívy páčil a ako bonus vám sem dám fotku mojej nie úplne vhodnej obuvi po zdolaní Jánošíkových dier.

To je odo mňa všetko a budem sa na vás tešiť pri ďalších článkoch!

close

WANT TO KNOW MORE?

SIGN UP TO RECEIVE ALL OF THE NEW INFORMATION ABOUT OUR WEBSITE!

Read our [link]privacy policy[/link] for more info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *