Kam na výlet v Bratislave

Kam na výlet v Bratislave

Bratislavu, hlavné mesto Slovenska, by mal raz v živote navštíviť každý Slovák. Toto mesto láka nielen domácich obyvateľov, ale cestu si nájdu aj zahraniční turisti.

Mesto je spojením historickej časti a modernej architektúry. Nechýba tu ani niekoľko moderných nákupných centier s obchodmi, ktoré nájdete po celom svete. Ak máte záujem niekedy Bratislavu navštíviť, pripravili sme si pre vás niekoľko miest, ktoré by s určitosťou nemali chýbať na vašom zozname.

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad je jednou z hlavných a najväčších dominánt hlavného mesta Slovenska. Jeho ikonický vzhľad je neprehliadnuteľný, a preto inšpiroval nie jedného, ale rovno niekoľkých tvorcov rôznych povestí, ktorí ho spomínali vo svojich dielach. Jeden z nich dokonca písal o tom, ako si hrad v noci otáčal obor naopak a urobil si z neho stolček, na ktorý sa mohol posadiť.

Hrad ponúka unikátny a špecifický výhľad, má v sebe viacero objektov, ako napríklad hradný palác, čestné nádvorie, Leopoldovo nádvorie, baroková záhrada a mnoho ďalších, ktoré môžete navštíviť a vrátiť sa späť do obdobia, keby bol hrad obývaný rôznymi kráľmi, ako bola napríklad samotná Mária Terézia.

Vstup do areálu je zdarma, priplatiť si budete musieť za vstup do historického múzea a klenotnice. Základné vstupné je 10 € pre dospelé osoby, ponúkajú sa však aj rôzne zľavy, či už pre študentov alebo osoby s rôznymi výnimkami.

Ak sa chcete dozvedieť viac o histórii hradu, môžete si objednať sprievodcu v slovenskom, anglickom alebo nemeckom jazyku. Cena sa pohybuje medzi 10 a 15 €, v závislosti od zvoleného jazyka (cudzie jazyky sú drahšie).

Slavín

Slavín je gigantický vojnový pamätník venovaný padlým sovietskym vojakom počas druhej svetovej vojny. Tento pamätník bol postavený v rokoch 1957 – 1960. Autorom tohto pamätníka je slovenský sochár a architekt Ján Svetlík. Slavín bol neskôr vyhlásený za národnú pamiatku.

Pamätník Slavín je veľmi populárny vďaka jeho polohe, nachádza sa uprostred najdrahšej vilovej štvrti v Bratislave. Je z neho ideálny výhľad na celé mesto a je považovaný za jeden z najkrajších výhľadov v celej Bratislave. V areáli pamätníka sa nachádzajú aj ďalšie sochárske diela od mnohých umelcov.  Okolie Slavína je krásne upravené, vhodné na prechádzky. Vstupné je zdarma.

Most SNP s vyhliadkou UFO

Most SNP patrí medzi najznámejšie a najfrekventovanejšie miesto Bratislavy. Je denne navštevovaný stovkami ľudí, či už sú to domáci Bratislavčania, ľudia z okolia alebo zahraniční turisti. Ak ste vždy túžili vidieť nádherný výhľad na mesto, alebo si pozrieť večerný západ slnka, vyhliadka UFO je pre vás tým najlepším miestom. 

Z tohto miesta je možné pozorovať všetky dominanty a charakteristické pamiatky Bratislavy, ktorými sú Bratislavský hrad, Slovenský Parlament či rieku Dunaj. 

Ak by ste náhodou cestou po moste vyhladli, súčasťou vyhliadkovej veže UFO je aj reštaurácia s nádherným magickým výhľadom, ktorá ponúka na výber veľkú škálu jedál. Vychutnať si môžete nielen slovenské špeciality, ktoré nikde v Európe nenájdete, ale aj svetovú gastronómiu inšpirovanú inými krajinami. 

Vstupné na vyhliadku sa pohybuje od 7 do 9€, záleží či ste študentmi, deťmi alebo dospelými. Avšak ak vopred viete, že sa chcete ísť najesť do reštaurácie, vstupné máte zadarmo. 

Staré mesto

Staré mesto, historické miesto Bratislavy s významnou a špecifickou architektúrou, vynikajúcim jedlom a krásnou príjemnou atmosférou. Miesto, ktoré by mal s určitosťou navštíviť každý, koho zaujíma história, pretože má možnosť vidieť rôzne historické pamiatky i budovy. Táto oblasť ponúka mnohé fascinujúce pamiatky, ako napríklad Národné divadlo, Katedrálu sv. Martina či Starú radnicu.

Je to miesto, kde Bratislava ožíva. Nachádzajú sa tu rôzne obchody, reštaurácie, ktoré ponúkajú nielen slovenské a miestne špeciality, ale aj svetovú gastronómiu. Milovníci kávy si taktiež prídu na svoje. Kávu si môžu vychutnať v rôznych kaviarňach, ktoré svojím prostredím vytvárajú príjemnú atmosféru. 

Prezidentský palác a prezidentská záhrada

Prezidentský palác, inak nazývaný aj Grasalkovičov palác, sa nachádza na Hodžovom námestí v mestskej časti Staré mesto. Je vzdialený asi kilometer a pól od hlavnej stanice v Bratislave. Palác dostal svoj pôvodný názov podľa grófa Antona Grasalkoviča, ktorý si dal tento palác postaviť. Dnes ho väčšina ľudí pozná pod názvom prezidentský palác, pretože je od roku 1996 oficiálnym sídlom prezidenta Slovenskej republiky.

Do paláca verejnosť nemá prístup, výnimkou však je deň otvorených dverí, ktorý sa zvyčajne koná 15. júna. Súčasťou paláca je aj prezidentská záhrada, do ktorej môžu návštevníci zavítať kedykoľvek bez nutnosti zakúpenia vstupného. Nachádzajú sa v nej lavičky, rôzne kvety a rastliny a dokonca aj fontána a či sochy. Toto miesto je ideálne na oddych či prechádzku v peknom prostredí. Záhrada spája prezidentský palác s letným arcibiskupským palácom, v ktorom sídli Úrad vlády Slovenskej republiky. 

Palác je zvonka strážený strážcami, ktorý sa menia každú hodinu.  

fotky: Sofia Remišová
close

WANT TO KNOW MORE?

SIGN UP TO RECEIVE ALL OF THE NEW INFORMATION ABOUT OUR WEBSITE!

Read our [link]privacy policy[/link] for more info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *