Kam na výlet v Košiciach

Kam na výlet v Košiciach

Košice – metropola východu. Košice sú druhým najznámejším a najnavštevovanejším mestom Slovenska. Toto mesto nie je obľúbené len u domácich obyvateľov, ale vďaka medzinárodnému letisku je ľahko prístupné i pre zahraničných turistov. Prechádzka historickou časťou mesta, čím je jeho centrum nesklame ani toho najnáročnejšieho turistu. Jeho bohatú históriu možno vidieť hlavne v centre mesta, kde sa nachádzajú pamiatky gotickej, barokovej a klasicistickej historickej architektúry. Táto oblasť tvorí najväčšiu pamiatkovú rezerváciu na Slovensku.

Tú sú najznámejšie miesta Košíc, ktoré by určite nemali chýbať na vašom turistickom zozname:

Dóm svätej Alžbety

Fragment histórie nájdeme práve v tejto najznámejšej košickej pamiatke. Nemožno nenavštíviť katedrálu Dóm sv. Alžbety, postavenú v gotickom štýle. Nachádza sa na Hlavnej ulici, čo je najfrekventovanejšia ulica, na ktorej sa nachádza najviac miestnych pamiatok. Je katedrálnym chrámom košickej cirkvi. Táto gotická katedrála sa začala stavať na prelome 14. a 15. storočia. Má svoju vlastnú svätyňu, dve veže, kaplnku či predsieň.

Návštevníkov neočarí len vonkajší výzor, ale aj prekrásny interiér prístupný aj pre verejnosť. Dostanete sa do severnej veže s vyhliadkou nielen na celé mesto, ale aj jeho okolie, južnej veže, kde je možné pozrieť si výstavu, do Rákociho krypty, kde sa nachádza hrobka Františka Rákociho. Uvidíte i Kráľovské schody či Kaplnku sv. Michala. Katedrála predstavuje najväčší chrám a radí sa medzi národné kultúrne pamiatky.

Kompletná prehliadka so sprievodcom stojí 7€ pre dospelú osobu. Bez sprievodcu sa do sprístupnených miest katedrály dostanete za 5€ pre dospelú osobu. Taktiež je možnosť zakúpiť si samostatne vstup do jednotlivých častí, ktoré chcete navštíviť.

Určite by ste si počas vášho výletu nemali nechať ujsť toto krásne miesto.

Kaplnka sv. Michala

Ak sa chystáte navštíviť Dóm svätej Alžbety, s veľkou pravdepodobnosťou neodídete bez toho aby ste si pozreli Kaplnku sv. Michala. Nachádza sa len kúsoček od vyššie spomínanej katedrály. Kaplnka je druhou najstaršou pamiatkou Košíc postavenou v gotickom štýle. Pôvodne slúžila ako cintorínska kaplnka so stredovekým cintorínom. V jej podzemí sa nachádzajú „kostnice“, čo je miesto, ktoré slúžilo na odkladanie kostí, ak sa cintorín zaplnil. Dnes už takúto funkciu neplní. Po zbúraní cintorínu na jeho pôvodnom mieste vyrástol krásny park s vysadenými stromami a fontánou.

Jakabov palác

Na rohu dvoch košických ulíc v Starom meste stojí prenádherný rozprávkový palác nazývaný Jakabov palác. Táto prekrásna budova postavená v neogotickom slohu padne do oka každému jednému okoloidúcemu. Deťom, ktoré ho vidia, môže pripomínať krásny rozprávkový zámok. Tento palác sa momentálne nachádza v centre mesta, avšak kedysi stál v menej rušivej, pokojnejšej časti. Výstavba palácu sa konala na počesť kráľa Mateja Korvína o čom hovorí aj tabuľa umiestnená vedľa neho.

Palác momentálne slúži len ako atrakcia, okoloidúci sa môžu pokochať jeho krásou, odfotiť si ho či prechádzať sa v okolí, avšak jeho brány sú pre verejnosť zatvorené.

Hlavné námestie

Hlavné námestie je námestie nachádzajúce sa v mestskej časti Staré mesto. Nachádza sa medzi Dómom svätej Alžbety a Štátnym divadlom Košice. V okolí Spievajúcej fontány sa nachádza park, ktorý je denne navštívený stovkami ľudí. Okrem možnosti vidieť krásnu architektúru, sa na námestí nachádza aj mnoho reštaurácií, kaviarni a rôznych podnikov, kde ľudia radi trávia svoj voľný čas.

Štátne divadlo Košice

Jedným z lákadiel turistov je aj budova Štátneho divadla v Košiciach. Nemožno si nevšimnúť túto historickú kultúrnu pamiatku stojacu priamo v strede námestie. Divadlo reprezentuje dlhoročnú Košickú divadelnú tradíciu. Považuje sa za významnú kultúrnu pamiatku, ktorá tvorí časť historického jadra mesta.

Divadlo bolo postavené ešte v 16. storočí na mieste, kde vtedy stala radnica. Spočiatku sa divadlo využívalo ako kaviareň, čo bolo dovtedy niečo neznáme. Kaviareň sa vtedy stala spoločenským centrom, kde sa ľudia stretávali.

Budovu divadla neobdivujú len domáci obyvatelia, ale aj turisti či odborníci z celej Európy. Jej významný vzhľad – exteriér postavený v štýle nebarokového slohu je pre ňu charakteristický. Nedá sa nespomenúť interiér divadla, ktorý je rovnako nádherný ako jeho zovňajšok. Pri vstupe do budovy sa cítite ako keby ste sa ocitli v rozprávke. Každého návštevníka očarí prepracovaná výzdoba, keďže budova prešla niekoľkými rekonštrukciami a zobrazuje nielen historickú architektúru, ale aj vynovené prepychové honosné prvky.

Divadlo reprezentujú operný súbor, uvidíte tu však i činohru alebo balet.

Výhľad na mesto z vtáčej perspektívy:

close

WANT TO KNOW MORE?

SIGN UP TO RECEIVE ALL OF THE NEW INFORMATION ABOUT OUR WEBSITE!

Read our [link]privacy policy[/link] for more info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *