Kam na výlet v Trenčíne

Kam na výlet v Trenčíne

Trenčín, jedno z krajských miest Slovenska, dokáže nadchnúť nejedného turistu svojou atmosférou. Mesto ponúka kombináciu historických pamiatok s moderným nádychom, vďaka čomu je ideálnou destináciou pre ľudí, ktorí chcú spoznať časť histórie Slovenska, no zároveň si chcú užiť aj výdobytky modernej doby. V tomto článku sme si pre Vás pripravili zopár miest v Trenčíne, ktoré sa podľa nás oplatí navštíviť. A ako bonus pridáme aj osobné skúsenosti a spomienky z doby, kedy sme toto mesto navštívili osobne.

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad je hlavnou dominantou mesta Trenčín a vďaka jeho ideálnej polohe ponúka nádherný výhľad na veľkú časť mesta. Hrad sa nachádza necelý kilometer od železničnej stanice, čo ho robí skvelo prístupným aj pre turistov, ktorí cestujú vlakom. Cesta na hrad nie je vôbec dlhá a počas nej sa môžete zastaviť na Mariánskom námestí, kde sa nachádza karner svätého Michala a farský kostol. Už z tohto miesta môžete vidieť očarujúci výhľad, no stojí za to vyjsť až úplne k hradu.

Verejnosť má povolený vstup do hradu, je však potrebné si zakúpiť vstupné. Na výber máte možnosť prehliadky so sprievodcom (veľký okruh), no taktiež aj vstup bez sprievodcu (malý okruh), vďaka ktorému si môžete hrad prezrieť sami. Vstupné pre dospelých na malý okruh je 6 €, na veľký okruh 7,50 €. K dispozícií sú rôzne typy zliav, ako napríklad pre deti či dôchodcov. Pri vstupe do hradu sú podrobne rozpísané ceny okruhov a jednotlivé časti hradu, ktoré tieto okruhy sprístupňujú. V ponuke je taktiež možnosť zakúpenia cudzojazyčného sprievodcu za príplatok, ponúkané jazyky sú angličtina a nemčina.

V hrade sa nachádzajú kasárne, dolné nádvorie, Studňa lásky, hladomorňa, Ľudovítov palác, Matúšova veža, Pánska kaplnka, južné opevnenie, Barborin palác a ďalšie zaujímavé veci doplnené unikátnym výhľadom zo všetkých strán. 

Návštevu hradu určite nebudete ľutovať a na svoje si príde každý.

Moja osobná skúsenosť z návštevy hradu

Pôvodne sme išli do Trenčína len na koncert, no viem, že ak by sme odišli domov bez návštevy nejakej časti mesta, bola by som sklamaná. Spolu s mojim priateľom sme sa rozhodli navštíviť práve hrad. Najskôr sme sa chceli prejsť iba k nemu a naspäť, no po menšom rozhodovaní sme si kúpili vstupenku na malý okruh a šli sa prejsť zákutiami hradu. Musím uznať, že toto rozhodnutie naozaj neľutujem. Dozvedela som sa niečo málo o našej histórií a ako milovník výhľadov som si prišla na svoje.

Jediná negatívna vec na celom tomto spontánnom rozhodnutí bola zatvorená Matúšova veža. Práve veža bola hlavný faktor, prečo som hrad chcela navštíviť, no neskoro sme si uvedomili, že ju práve rekonštruovali. Pre všetkých, čo plánujú hrad navštíviť odporúčam predtým rýchlo pozrieť stránku hradu a skontrolovať či je všetko otvorené.

No napriek všetkému ma hrad veľmi očaril a určite sa plánujem na toto miesto vrátiť a na druhý pokus sa snáď dostanem aj do mojej vysnívanej veže.

Katov dom

Katov dom sa nachádza kúsok pod Trenčiansky hradom a ide o jedinú zachovanú budovu takéhoto typu v Trenčíne, ktorá nebola porušená a zmenená neskoršími prestavbami v meste. Svoj názov táto budova zdedila podľa historického povolania kat, ktorý bol spájaný s vykonávaním trestov smrti.

V dome sa nachádzajú tri expozície. Jedna sa zameriava sa vykreslenie povolania kata v danom období, druhá opisuje cechy a ich činnosť a posledná približuje život a bývanie obyvateľov Trenčína v minulosti.

Vstupné pre dospelých stojí 2 € a dajú sa uplatniť rôzne zľavy, ako napríklad pre deti a seniorov.

Karner svätého Michala na Mariánskom námestí

Karner svätého Michala sa nachádza na Mariánskom námestí spolu s farským kostolom Narodenia Panny Márie. Mariánske námestie sa nachádza kúsok pod Trenčianskym hradom a ponúka skvelý výhľad na mesto a jeho pamiatky, ako je napríklad synagóga či Piaristický kostol svätého Františka.

V samotnom karnere sa nachádza múzeum kultúrneho dedičstva, v ktorom sa nachádza stála expozícia rôznych umeleckých diel. Vstupné pre dospelých stojí 1 € a k dispozícií sú samozrejme aj zľavy. Ak by ste sa chceli pozrieť do viacerých historických miest Trenčína, do ponuky bola pridaná špeciálna vstupenka, ktorá zahŕňa vstup na Trenčiansky hrad, Katov dom a samozrejme aj karner sv. Michala.

Moja osobná skúsenosť z návštevy Mariánskeho námestia

Ja osobne som vo vnútri karnera nebola, no výhľad, ktorý ponúkalo malé námestie pri ňom, bol krásny. Podľa môjho názoru je toto ideálne miesto, kde môže človek zastaviť, nachvíľku si oddýchnuť a užiť si pohľad na mesto. Je to pre mňa taký skrytý kút, na ktorý som natrafila iba náhodou pri ceste na hrad. Doteraz si pamätám, ako som iba náhodne zahliadla kúsok múra a výhľadu a rozhodla som sa pozrieť, čo sa tam skrýva a neľutujem, že som urobila tých pár krokov navyše. Dokážem si predstaviť, aký krásnu a romantickú atmosféru má tento kútik Trenčína v noci.

Výhľad z Mariánskeho námestia

Štúrovo námestie a Mierové námestie

Štúrovo námestie sa nachádza v centre Trenčína a je pomenované na počesť Ľudovíta Štúra. Námestie je priestranné, v strede sa nachádza ikonická fontána vodníka Valentína, ktorá zaujme nejedného turistu, po obvode námestia sú rozmiestnené lavičky a atmosféru príjemne dotvárajú rôzne kaviarne či malé obchody. Na námestí sa taktiež nachádza synagóga, no pre verejnosť je zväčša zatvorená (otvorená je cez špeciálne príležitosti, väčšinou však iba pár dní v roku). Aj napriek tomu, že do synagógy sa nedá vstúpiť, jej netypický vzhľad dotvára zaujímavosť celého námestia. Námestie je ideálne miesto, kde si môžete nachvíľu sadnúť, oddýchnuť si a načerpať energiu, prípadne si vypiť kávu, čaj alebo si vychutnať jedlo z jednej z mnohých reštaurácií.

Mierové námestie sa nachádza kúsok od Štúrovho námestia, priamo pod Trenčianskym hradom. Na tomto námestí sa nachádzajú fontány, lavičky a taktiež sa tu nachádza aj morový stĺp, ktorý bol postavený ako pamiatka na veľkú morovú epidémiu, ktorá postihla Trenčín v minulosti. Na námestí sa taktiež nachádzajú rôzne reštaurácie a kaviarne, ktoré ponúkajú pestrý výber jedál a nápojov, takže si vyberie určite každý. Atmosféra námestia je dotvorená upravenou zeleňou a okolím.

Moja osobná skúsenosť z návštevy oboch námestí

Obe námestia majú svoje unikátne čaro. Ja, ako bežný návštevník mesta, som v nich nehľadala žiadnu historickú hodnotu, skôr som ich vnímala ako skvelé miesta plné kaviarní a reštaurácií s príjemnou atmosférou. Pri mojej návšteve Trenčína sme sa zastavili v jednej malej pizzerii na Mierovom námestí. Pizza chutila úžasne a atmosféra námestia na mňa pôsobila veľmi pozitívne. Nie každý deň sa predsa stane, že pri obede sa môžete kochať výhľadom na hrad.

Aký by to bol výlet bez dobrej šálky kávy? Pri každej návšteve Trenčína u mňa, ako milovníka dobrej kávy nesmie chýbať navštíviť aspoň jednu kaviareň na námestí. Prijemnú atmosféru, priateľský personál a v letných mesiacoch i čaro vychutnávania si kávy s výhľadom na hrad vo mne zanechalo nezabudnuteľné spomienky. Medzi moje obľúbené podniky určite patrí Paddock, Čajovňa pod hradom či Dubai Cafe.

Štúrovo námestie som zahliadla iba veľmi rýchlo, keď sme tadiaľ prechádzali a snažili sa nájsť nejaké potraviny. No už na prvý pohľad pôsobilo námestie pokojne a krásne. Keby sme vtedy mali viac času, určite by som zvážila dlhšiu prechádzku, aby som mohla viac nasať atmosféru tohto mesta.

Mierové námestie
Morový stĺp na Mierovom námestí

Trenčianske múzeum

Trenčianske múzeum sa nachádza na Mierovom námestí, len necelý kilometer od vlakovej stanice. Vďaka jeho polohe sa k nemu dostanú jednoducho aj ľudia, ktorí cestujú vlakom.

Múzeum poteší určite každého milovníka histórie, pretože obsahuje takmer 178 000 predmetov v zbierke. Nachádzajú sa tu mnohé umelecké zbierky z rôznych odvetví, napríklad historické zbrane, remeslá a mnohé ďalšie.

Otváracia doba je od pondelka do piatka, v rozmedzí od 9:00 do 16:30. Vstupné pre dospelých činí 1 € do stálej expozície a 1 € do výstavnej siene. Samozrejme sú k dispozícií zľavy pre deti, študentov a dôchodcov.

Galéria Miloša Alexandra Bazovského

Galéria Miloša Alexandra Bazovského za nachádza v centre mesta, menej ako 800 metrov od železničnej stanice. Toto miesto je skvelou voľbou pre všetkých milovníkov a obdivovateľov umenia. Táto galéria má v sebe zbierky a diela z 20. až 21. storočia od umelcov z celého regiónu a samozrejme zbierku umenia Miloša Alexandra Bazovského, po ktorom je táto budova aj pomenovaná.

Na svoje si prídu milovníci hudby, umenia, filmu či umeleckého slova, keďže v galérií sa prelínajú všetky tieto druhy umenia. Stálu expozíciu tvoria diela od M. A. Bazovského.

Galéria je otvorená od utorka do piatku a to konkrétne od 9:00 do 17:00, v sobotu sú otváracie hodiny od 10:00 do 17:00. Vstupné pre dospelých stojí 2 €, v ponuke je aj zľava 50 % pre deti, študentov a seniorov.

Fotky: Sofia Remišová + tím Elvia Travel
close

WANT TO KNOW MORE?

SIGN UP TO RECEIVE ALL OF THE NEW INFORMATION ABOUT OUR WEBSITE!

Read our [link]privacy policy[/link] for more info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *