
Kam na výlet v Trnave
V minulosti bola Trnava z jedných z najdôležitejších centier slovenskej cirkvi, a preto je dodnes prezývaná „Malý Rím“, vďaka kostolom i bazilikám, ktoré sa tam nachádzajú. Trnava je siedmym najväčším mestom Slovenska, ktoré má bohato rozšírenú kultúru. Každoročne sa tam konajú rôzne akcie a podujatia, ako napríklad Trnavský jarmok, Trnavský folklórny festival, Trnavské kultúrne leto či divadelný festival.
Či už uvažujete o jednodňovom výlete, alebo predlženým víkendom v inom meste, oplatí sa pozrieť si jedno z najznámejších miest Slovenska. Vybrali sme pre Vás pár zaujímavosti, ktoré si určite nesmiete nechať ujsť:
Historické centrum mesta
Historické centrum Trnavy patrí medzi jedno z najkrajších na celom Slovensku. V roku 1987 bolo vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Vyššie spomínanú prezývku „Malý Rím“ alebo „Slovenský Rím“ dostalo mesto práve kvôli svojej bohatej kultúre a jej histórií. V centre nájdete Mestskú vežu, ktorá určite stojí za to, aby sa jej dostala pozornosť. Nájdete tu rôzne farebné domčeky, ktoré sú charakteristickým znakom tejto „hlavnej“ starobylej ulice. Denne cez mesto prejde niekoľko stoviek či tisíc ľudí. Ako v každom väčšom meste, aj v Trnave si môžete na námestí vychutnať rôzne gastronomické špeciality alebo si zájsť s priateľmi na šálku kávy alebo čaju.
Novinkou mesta je nápis TRNAVA umiestnený v strede tejto ulice. Zahraničným i lokálnym turistom ihneď tento nápis padol do oka a väčšina ľudí si s ním spraví spomienkovú fotku, ako navštívili Trnavu.

Mestská veža
Nemožno si nevšimnúť vysokánsku vežu, ktorá stojí v Historickom centre mesta. Táto veža patrí medzi najznámejšie renesančné pamiatky mesta a je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Vyhliadková časť sa nachádza vo výške 30 metrov. Prenádherný výhľad z veže na mesto a určite stojí za návštevu.
Bazilika sv. Mikuláša
Až do roku 1820 bola Bazilika sv. Mikuláša centrom náboženstva v Uhorsku. V tejto gotickej stavbe sa v minulosti konali rôzne cirkevné snemy a obrady. Biskupi, ktorí v kostole pôsobili sú pod ním dodnes pochovaní.
V novembri 2008 vyhlásil pápež Benedikt XVI. túto baziliku za baziliku minor. Vďaka tomu mohla používať pápežský znak na zástavách chrámov a pečiatke. V erbe baziliky sú tri jablká a dve hviezdy, ktoré predstavujú Sedembolestnú Pannu Máriu. Táto bazilika je v poradí desiatou na Slovensku.
Katedrála sv. Jana Krstiteľa
V meste mnohých historických pamiatok nájdeme aj tento najväčší a najhonosnejší chrám Katedrálu sv. Jana Krstiteľa. Výstavba tohto katedrálneho barokového chrámu začala už v 16. storočí. Vonkajší vzhľad budovy je pomerne jednoduchý, vidieť môžeme kombináciu bledých a zlatých farieb. Interiér je oveľa zaujímavejší. Jeho dominantou je hlavný masívne drevený oltár považovaný za najväčší barokový oltár Európy.
V roku 2003 tento chrám navštívil pápež Ján Pavol II., ktorého bronzovú sochu môžeme vidieť vonku pred chrámom. Vstup do chrámu je bezplatný.