Kam na výlet v Žiline

Kam na výlet v Žiline

Žilina je ideálnym cieľom pre turistov, ktorí sa zaujímajú o históriu. Centrum mesta poskytuje strhujúci pohľad na historickú stránku mesta s rôznymi významnými pamiatkami. Prechádzka úzkymi uličkami mesta vás dovedie do otvorených priestorov plných kaviarni, reštaurácií a ľudí. Žilina obklopená horami sa nachádza blízko mnohých turistických destinácií, ktoré sú u milovníkov prírody veľmi obľúbené.

Pri návšteve Žiliny by ste určite nemali zabudnúť na tieto miesta:

Mariánske námestie

Mariánske námestie nachádzajúce sa priamo v centre mesta, je veľké námestie obklopené rôznymi farebnými historickými budovami, z ktorých úzke uličky vedú do ďalších častí centra mesta. Kaviarne a reštaurácie plné nielen domácich, ale aj zahraničných ľudí vytvárajú príjemnú pokojnú atmosféru.

Priamo na námestí si môžete všimnúť niekoľko významných historických budov, akými sú Stará radnica alebo Kostol sv. Pavla apoštola.

Ak sa rozhodnete navštíviť Žilinu počas Vianoc či vianočných sviatkov, nezabudnite navštíviť vianočné trhy, ktoré sa každý rok konajú na námestí.

Budatínsky hrad

Budatínsky hrad je stredoveký hrad s bohatou históriou, ktorá siaha až do 13. storočia. Hrad spočiatku slúžil ako sídlo kráľovskej rodiny, no neskôr sa stal domovom niekoľkých šľachtických rodín. Najstaršou časťou hradu je mohutná štvorposchodová veža, ku ktorej sa viaže príbeh o nádhernej princeznej, ktorú otec do nej zavrel. Hovorí sa, že princezná sa po chodbách hradu potuluje dodnes.

Priamo v hrade sa nachádza aj Považské múzeum s výstavami rôznych artefaktov od histórie dopravy či archeológie až po prírodné vedy. Nájsť tu môžete aj rôzne zaujímavosti o histórii samotného mesta.

Návštevníci si môžu svoj čas strávený v okolí spríjemniť aj prechádzkou v zámockom parku.

Námestie Andreja Hlinku

Pri prechádzke Národnou ulicou plnou rôznych malých obchodíkov, reštaurácií a kaviarní vás táto ulica zavedie priamo do otvoreného priestoru s názvom Námestie Andreja Hlinku.

Na námestí sa nachádza Katedrálny chrám Najsvätejšej Trojice a Mestské divadlo Žilina. Ak ste fanúšikom drámy a divadelných predstavení, Mestské divadlo sa považuje za to najlepšie miesto, kde si môžete vychutnať rôzne divadelné hry.

Mesto každoročne organizuje rôzne kultúrne podujatia, ktoré sa konajú práve na spomínanom námestí.

Rosenfeldov palác

Palác sa považuje za najkrajšiu budovu v meste i vďaka jeho detailným prvkom, ktoré zdobia jeho exteriér. Z odporúčaní ostatných si však myslím, že ak máte radi históriu a architektúru nemalo by toto miesto chýbať na vašom zozname.

V súčasnosti sa v paláci organizujú rôzne kultúrne podujatia ako koncerty, premietanie filmov či rôzne výstavy. Vopred si môžete objednať aj prehliadku paláca so sprievodcom.

fotky: Sofia Remišová
close

WANT TO KNOW MORE?

SIGN UP TO RECEIVE ALL OF THE NEW INFORMATION ABOUT OUR WEBSITE!

Read our [link]privacy policy[/link] for more info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *