Londýn

Londýn

Ahojte naši čitatelia! Mám tu pre Vás nový článok o jednom z najkrajších a najnavštevovanejších miest v Európe, ktoré som doposiaľ navštívila. Strávila som tam 4 dni a za ten čas som videla veľa zaujímavých miest.

Londýn je hlavným mestom Spojeného kráľovstva a už len pri zmienke o ňom Vám napadnú známe pamiatky. Určite dvojposchodové červené autobusy, telefóne búdky či miesta, ktoré ste mohli vidieť vo filmoch. Prechádzkou uličkami sa vynárajú rôzne budovy postavené niekoľko stoviek rokov dozadu, avšak i moderné stavby postavené v tomto storočí.

Okrem pamiatok sa môžete tešiť na množstvo zelene v mestských parkoch, prítulné veveričky, ktoré sa od Vás radi nechajú nakŕmiť, jazierka s kačkami, stánky so suvenírmi, množstvo street foodov i malých kaviarničiek či pouličných hudobníkov, ktorí svojím talentom bavia okolie.

V tomto článku sa pozrieme na veci, ktoré sa dajú robiť a pozerať úplne ZADARMO.

Londýn aktivity

Ak by ste chceli detailne pobehať celý Londýn a vidieť všetky známe pamiatky, museli by ste si vyčleniť minimálne týždeň. Ja som túto možnosť nemala, ale snažila som sa vidieť čo najviac zaujímavých miest ako len išlo. Aj preto som denne v priemere prešla 18 km. Ak cestujete do Británie musíte určite rátať s premenlivým počasím. Mne počasie vyšlo parádne, všetky dni svietilo slnko, takže počasie stvorené na prechádzanie a spoznávanie mesta.

Big Ben

Ak sa povie Londýn, prvé čo každému napadne je určite Big Ben. Táto najznámejšia a najikonickejšia pamiatka bola postavená v roku 1859 a odvtedy prešla niekoľkými rekonštrukciami. Mala som možnosť ho znovu vidieť v plnej kráse, keďže jeho posledná prerábka skončila až v roku 2022. Počas tejto rekonštrukcie zvon stíchol a zvonil len pri veľmi významných príležitostiach. Ak hľadáte niečo, čo si môžete pozrieť alebo navštíviť zadarmo, Big Ben je tým správnym miestom, pretože je prenádherný i zvonku. Návštevníci, ktorý ho chcú vidieť zvnútra a sú ochotní si zaplatiť vstupné musia vyjsť 334 schodov, aby sa dostali až k vrchnej veži so zvonom.

Tower Bridge

Najikonickejším a najznámejším mostom v Londýne je určite Tower Bridge, ktorý si pri návšteve Londýna určite nemôžete nechať ujsť. Tento vyklápací most tvorený dvoma vežami sa otvára práve keď sa cez rieku Temžu plaví vyššia a väčšia loď. Pokým by ste chceli, tak si môžete zaplatiť aj prehliadku vnútrom vežičiek a vrchnou cestou mosta.

Sky Garden

Výhľad na celé mesto? Žiadny problém! Stačí len navštíviť vysokú budovu, kde na 43. poschodí je záhrada s presklenými oknami a terasou ponúkajúca panoramatický výhľad skoro na celé mesto. Okrem výhľadu tu na Vás bude čakať aj maličká kaviareň s pohodlnými pohovkami kde si môžete oddýchnuť a relaxovať. Ak by ste tu však chceli stráviť viac času, v ponuke je aj možnosť rezervovať si stôl v reštaurácií s britskými špecialitami či rôznymi kokteilmi.

Vstup je zdarma, avšak musíte si svoju návštevu rezervovať vopred. Jediná nevýhoda je, že aj keď máte lístok na určitý čas, nedostanete sa dovnútra ihneď. Určite sa však oplatí počkať!

Chinatown

Čínska štvrť v centre Londýna? Áno, je to tak. Táto štvrť sa nachádza blízko Leicester Square (aj ako zastávka metra) a je skutočne ťažké si ju nevšimnúť. Čínske červené lampáše visia vo vzduchu pomedzi všetkými uličkami tejto štvrti. Okrem rôznych obchodov a reštaurácií tam sú aj bary či cukrárne s ázijskými pochutinami a špecialitami. Chvíľkami máte pocit, že nie ste v Londýne, pretože budovy svojou konštrukciou a architektonickými prvkami pripomínajú naozaj mestá v Číne. Ja som Chinatown navštívila zrovna vtedy, keď Číňania oslavovali Nový rok, takže atmosféra tam bola určite iná ako v bežný deň.

Nothing Hill

Ako milovník rôznych pouličných obchodíkov a zaujímavých miest som nemohla nenavštíviť Nothing Hill. Domčeky pastelových farieb, ktoré určite skrášlia Váš Instagram ak sa pri nich odfotíte. To je asi jednou z vecí, ktoré ako prvé ľuďom napadnú, keď je reč o Nothing Hille.

Je veľmi ľahké sa tam dostať metrom, ale aj pešo. Ak sa napríklad nachádzate v Hyde Parku, je to nejakých 25 minút chôdze. Nachádza sa tam známy trh, Portobello market, ktorý vedie pozdĺž ulicou nazývanou Portobello road. Ak sa ho rozhodnete navštíviť, určite neodídete s prázdnymi rukami. Deň, kedy sa tam nachádza najviac stánkov a predajcov je sobota (čo som ja nevedela, ale aj v pondelok, tam bolo dosť stánkov). V sobotu tam nájdete veci od výmyslu sveta. Od starožitností, vintage oblečenia, kníh, suvenírov až po čerstvé ovocie, zeleninu či čerstvo praženú kávu.

Camden Town

Camden Town je jednou z najzaujímavejších štvrtí v Londýne. Je to miesto, ktoré je umelecké, jeho domy sú kreatívne sfarbené a hlavne plné pouličných umelcov, ktorí hrajú na hudobné nástroje alebo spievajú. Nie je to však len o prostredí, v ktorom sa nachádzate, ale aj o ľuďoch. Medzi množstvom miestnych obyvateľov nájdete turistov z celého sveta, ktorí vytvárajú priateľskú atmosféru.

Camden naozaj nie je výlet len na jeden deň a ak by ste chceli prejsť naozaj všetko čo táto oblasť ponúka potrebovali by ste určite viac času. Ak ním len prechádzate určite neváhajte a zastavte sa v jednom z mnohých obchodov, kde nájdete veci naozaj od výmyslu sveta. Okrem drobností, ktoré si môžete nakúpiť určite neváhajte a navštívte areál, v ktorom sa nachádzajú street foodové reštaurácie ponúkajúce jedlá naozaj z celého sveta. Od ázijských, čínskych či mexických jedál až po typické americké i anglické špeciality.

Myslím si, že ak chcete vidieť aj niečo iné ako len typické a najznámejšie pamiatky mesta, určite neváhajte a navštívte túto štvrť.

To by bolo z dnešného článku všetko. Určite čakajte druhú časť, kde Vám veľmi rada porozprávam o ďalších známych miestach (napr. Harry Potter studio). Ak sa Vám článok páčil, nebojte sa a zanechajte nám komentár!

close

WANT TO KNOW MORE?

SIGN UP TO RECEIVE ALL OF THE NEW INFORMATION ABOUT OUR WEBSITE!

Read our [link]privacy policy[/link] for more info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *