Miláno

Miláno

Dnes sme si pre Vás pripravili jeden špeciálny článok. Špeciálny bude z toho dôvodu, že bude obsahovať krátke interview s niekým, kto Miláno nedávno navštívil. Ak bude mať tento koncept úspech, určite to nebude posledný článok tohto typu.

Miláno – mesto módy, krásy, luxusu či športu

Miláno je druhé najväčšie mesto Talianska. Toto miesto väčšina ľudí spája s módou, luxusom a nakupovaním, preto sa mu hovorí aj Mesto módy. Nie je to však len o nakupovaní, ale aj o spoznávaní nových miest, pamiatok a zaujímavostí, ktoré táto destinácia ponúka. Určite sa tu nájde niečo aj pre milovníkov kultúrnych či športových podujatí.

Ako sa sem dostať?

Najjednoduchšia možnosť je určite cestovať lietadlom, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Cestovanie lietadlom Vám ušetrí čas a hlavne nemusíte šoférovať. Je však na Vás či si vyberiete cca 2 hodinový let z Viedne alebo z Bratislavy bez prestupu, alebo sa rozhodnete cestovať autom. Cesta autom trvá približne 11 hodín.

Doprava v meste

Mesto má veľké medzinárodné letisko, a dve menšie letiská, z ktorých sa dá jednoducho dostať autobusmi či metrom do rôznych častí mesta. Mestskú hromadnú dopravu tvoria štyri linky metra, električková sieť, ktorá meria skoro 260km a približne 100 autobusových a trolejbusových liniek. Taktiež je možnosť využívať aj železničnú sieť – 5 hlavných železničných staníc a niekoľko menších.

Šport

V Taliansku prevláda hneď niekoľko športov ako napríklad formula 1 (nachádza sa tam niekoľko známych okruhov a pôsobí v nej najznámejší tím Ferrari), či zimné športy, ako napríklad lyžovanie. Najznámejším športom v Miláne je futbal. Konkrétne tu pôsobia dva futbalové kluby, a to AC Miláno a FC Internazionale Miláno. V roku 2026 bude Miláno organizátorom zimných olympijských hier.

Zaujímavosti

  1. Miláno sa považuje za hlavné mesto módy a práve preto tu sídli mnoho slávnych módnych značiek ako Versace, Prada, Gucci, Armani či Dolce a Gabbana.
  2. Veľa ľudí i z Talianska chodí za prácou práve do Milána, pretože sú tam najvyššie platy v celom Taliansku.
  3. Električková sieť je jednou z najdlhších v celej Európe.
  4. Je považované za hlavné ekonomické mesto Talianska, pretože tam sídli niekoľko významných bánk a inštitúcií.

Najznámejšie pamiatky

Arco della Pace

Duomo di Milano

Táto katedrála je najznámejšou pamiatkou celého mesta a je priam jasné, že Váš výlet by bez jej návštevy nebol kompletný. Katedrála sa stavala až 500 rokov, a práve preto na nej možno vidieť prvky rôznych štýlov z rôznych období v architektúre. Vnútri katedrály sa nachádza množstvo svätých relikvií a predmetov. Je tretím najväčším kostolom v celej Európe.

Ak sa chcete vyhnúť množstvu ľudí, oplatí sa katedrálu navštíviť v ranných hodinách. Po návšteve si určite dajte raňajky, poprípade dobrú kávu v jednej z talianskych kaviarni, ktoré sa tam nachádzajú.

Museo Civico di Storia Naturale di Milano

Veľká socha jablka

Je to obrovská socha – biele jablko s uhryznutím, ktoré Michelangelo „opravil“ oceľovým prešívaním. Bola darom mestu Miláno na počesť výstavy Expo v roku 2015 s tematikou jedla a výživy.

Interview

S pomocou Veroniky, ktorá má taktiež svoj blog, ktorý môžete navštíviť (https://www.lovinlivin.eu/) sme zodpovedali na najčastejšie kladené otázky.

Oplatí sa ísť do Milána len na víkend alebo by si odporučila ísť tam na dlhšie?

Podľa mňa 2-3 dni v Miláne sú úplne ideálne. Je to síce krásne mesto, ale neviem si predstaviť, čo by som tam robila a aké miesta navštevovala, keby tam trávim viac času. Za tie 3 dni sa dá krásne pochodiť celé mesto a vidieť všetky jeho zaujímavé pamiatky.

Ktoré miesto sa podľa teba oplatí navštíviť? Prečo?

Tak určite najznámejšiu a najkrajšiu stavbu mesta, a to katedrálu Duomo. Je to obrovská masívna stavba, ktorá svojimi detailmi ohúri naozaj každého, kto okolo nej prejde. Niektorí turisti si túto pamiatku pozrú len zvonku a nevedia aké krásy sa ukrývajú v jej vnútri. Za mňa by som odporučila aj Rooftop, pretože je odtiaľ nádherný výhľad na celé námestie Plazza del Duomo.

Ďalšia pamiatka, je určite Milánsky oblú, ktorý sa nachádza na malom námestí v príjemnom prostredí. Galéria Viktora Emanuela II. je galéria, ktorá pripomína luxusné nákupné centrum. Na svoje si tam prídu najmä milovníci luxusných módnych značiek.

Ako vyzerajú talianske reštaurácie? Vyskúšala si nejaké talianske špeciality?

Talianska kuchyňa je moja najobľúbenejšia! Taliani aj napriek tomu, že ich národným jedlom je pizza a pasta, tak majú jednu z najzdravších kuchýň na svete. A to hlavne vďaka morským špecialitám. Ja teda na morské plody nie som, ale nemohla som odísť bez vyskúšania pravej talianskej pizze, ktorá sa s našou nedá ani porovnať. Moja najobľúbenejšia talianska pochúťka je však Cornetto. Je to podobné ako croissant, ale je jemnejšie, lahodnejšie a obsahuje menej masla. Je plnené rôznymi príchuťami. Mne najviac chutila marhuľová, čokoládová a oriešková príchuť.

Považuje sa Miláno za finančne náročnú dovolenkovú/výletovú destináciu?

Miláno ako také, je určite trochu drahšie a to hlavne tým, že je to známe, veľmi navštevované prestížne mesto. Osobne som však očakávala, že bude drahšie. Preprava mestskou dopravou Vás vyjde okolo 5€, záleží však od vzdialenosti. Jedna večera Vás v priemere vyjde 12€, ubytovanie na noc dokážete zohnať od 20-50€. Odporúčam ubytovanie riešiť cez Booking alebo Airbnb, pretože tam vychádza lacnejšie. Čo sa týka leteniek, v tejto dobe dokážete naozaj kúpiť lacné letenky. Naše stáli 15€ aj spiatočne. Celý výlet na 3 dni a 2 noci nás vyšiel okolo 130€, čo je podľa mňa super cena!

close

WANT TO KNOW MORE?

SIGN UP TO RECEIVE ALL OF THE NEW INFORMATION ABOUT OUR WEBSITE!

Read our [link]privacy policy[/link] for more info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *