Neuschwanstein

Neuschwanstein

Zámok Neuschwanstein sa považuje za jeden z najkrajších a najčarovnejších zámkov na celom svete. Nachádza sa v nemeckom Bavorsku neďaleko Mníchova.

Neuschwanstein bol postavený koncom 19. storočia na príkaz kráľa Ľudovíta II. Hrad dal postaviť za účelom, aby bol čo najďalej od ľudí a mohol žiť súkromný život. Tento zámok nehral svoju typickú rolu, pretože pre Ľudovíta II. to bolo miesto, v ktorom mohol uniknút do svojho sveta plného fantázie. Stavba mala pôvodne trvať iba niekoľko rokov, ale kráľ nikdy nebol spokojný a neustále bolo čo vylepšovať. Žil tam len pár rokov a po jeho náhlej smrti zámok stále nebol dokončený.

Tento rozprávkový zámok sa stal inšpiráciou pre Walta Disneyho, ktorý sa ním inšpiroval pri tvorbe hradu v rozprávke Šípková Ruženka.

Pár rokov dozadu som mala možnosť navštíviť tento nádherný zámok s mojou rodinou, keď sme boli na výlete v Nemecku. Pricestovali sme sem z Mníchova autom, čo trvalo asi hodinu a pól. Dá sa sem dostať aj inak. Môžete ísť napríklad vlakom z Mníchova do Füssenu, čo trvá niečo cez 2 hodiny. Po príchode do Füssenu nastúpite na autobus do Neuschwansteinu.

Zámok sa náchádza na kopci, pod ktorým sa nachádza mala dedinka Hohenschwangau. Toto miesto je plné malých obchodov, kde si môžete kúpiť suveníry. Taktiež sa tu nachádzajú aj kaviarnie a reštaurácie, v ktorých môžete ochutnať tradičné nemecké jedlá.

Ako sa dostať na zámok

Na zámok sa dá dostať 3 rôznymi spôsobmi:

  1. Chôdzou: Cesta k zámku pešo trvá okolo 40 minút.
  2. Cesta vozňom: Vozeň odchádza z parkoviska v pravidelných intervaloch. Lístky sa kupujú priamo na mieste a nemôžete si ich rezervovať vopred. Cesta hore stojí 2,5€, cesta dole 1,5€ a cesta tam aj naspäť 3€.
  3. Cesta kočom: Ak chcete mať magický zážitok, určite choďte kočom. Cena za jazdu hore je 7€ a 3,5€ za jazdu dole. Lístky sa kupujú priamo na mieste. Vozne odchádzajú z miesta pri hotely Müller na Alpseestraße.

Určite odporúčam aspoň raz sa prejsť, je jedno či na ceste do alebo zo zámku. Počas vychádzky k zámku budete mať môžnosť vidieť fascinujúce výhľady na dedinu, zámok Hohenschwangau, v ktorom počas detstva žil Ľudovít II., a na okolie.

Prehliadka zámku

Vstupenky na prehliadku zámku sa dajú kúpiť:

  1. Priamo v pokladni pri vstupe do zámku: Bohužiaľ je denne k dispozícii obmedzené množstvo lístkov a môže sa stať, že budete musieť čakať v rade niekoľko hodín a k lístkom sa ani nedostanete.
  2. Kúpiť si lístky online: Táto môžnosť vám umožní kúpiť si vstupenky vopred a rezervovať si aj časový úsek podľa vašich preferencií. Takto sa nebudete musieť báť, že budete musieť stáť dlhú dobu v rade.

Cena na priehliadku pre dospelích je 54€ a pre deti 25.

Prehliadka trvá približne 30 minút. Interiér hradu je rovnako krásny ako jeho exteriér. Zámok má viac ako 200 miestností, ale iba 14 izieb bolo zariadených pred smrťou Ľudovíta II., ostatné zostali v pôvodnom stave. Každá izba má svoj osobitný šarm, ozdobený nádherným luxusným spôsobom s úžasnými detailmi. Počas prehliadky uvidíte napríklad Sálu trónu, ktorá je nepochybne najpôsobivejšou miestnosťou na celom zámku. Je kompletne zariadená v neobyzantskom štýle so 4m vysokým mosadzným lustrom. Zaujímavosťou je, že v tejto sále v skutočnosti žiadny trón nie je, pretože Ludwig II zomrel skôr, ako bola táto miestnosť úplne dokončená.

Ak chcete mať ten najlepší výhľad na zámok a jeho okolie, určite choďte na vyhliadku Marienbrücke. Výhľady sú odtiaľto skutočne očarujúce. Uvidíte nielen celý hrad v jeho kráse, ale aj lesy a okolie.

Myslím si, že som nikdy v živote nevidela krajší hrad s takým magickým čarom. Určite odporúčam toto miesto aspoň raz v živote navštíviť. Bol to neskutočný zážitok a vždy, keď na to spomínam, som v úžase. Dúfam, že i v budúcnosti budem mať šancu Neuschwanstein znovu navštíviť.

Dúfam, že sa vám článok páči a nezabudnite si prečítať aj ďalšie naše články.

close

WANT TO KNOW MORE?

SIGN UP TO RECEIVE ALL OF THE NEW INFORMATION ABOUT OUR WEBSITE!

Read our [link]privacy policy[/link] for more info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *