Považský hrad – vyhliadka spojená s kúskom histórie

Považský hrad – vyhliadka spojená s kúskom histórie

Zdravím všetkých našich čitateľov! V tomto článku sa spoločne pozrieme na Považský hrad. Aj napriek tomu, že hrad nie je zachovaný a je považovaný za zrúcaninu, stále ponúka unikátny výhľad spojený s kúskom našej histórie.

Poloha hradu

Hrad sa nachádza na kopci, len kúsok od mesta Považská Bystrica. Priamo pod hradom preteká rieka Váh – najdlhšia rieka Slovenka. Vzdialenosť zo Žiliny je 30 kilometrov. Na cestu Vám odporúčam zvoliť auto, nakoľko by bolo dosť náročné sa pomocou verejnej dopravy dostať k hradu. Pod hradom je malé parkovisko, kde si môžete odstaviť auto.

Cesta k hradu

Ako som už spomenula, hrad sa nachádza na kopci. Vedie k nemu priama lesná cesta, ktorá je označená značkami. Výstup nie je náročný, zaberie Vám okolo 15 – 20 minút a zvládnu ho aj deti alebo starší ľudia. Približne v polovici cesty na nachádzajú lavičky, kde si môžete sadnúť.

História hradu a jeho súčasná podoba

Podľa dostupných zdrojov bol hrad postavený v 13. storočí. Počas rokov si prešiel viacerými prestavbami, požiarom a obliehaním armádou. Nakoniec ho nechali v roku 1698 zničiť.

Hrad je v súčasnosti považovaný za zrúcaninu. Čiastočne zachované ostali len múry, otvory okien, veže a opevnenia.

Vstup do hradu je zdarma a hrad je prístupný pre verejnosť nonstop. V areáli sa nachádzajú tabule, ktoré podrobne opisujú históriu hradu. Taktiež tam môžete nájsť model, ktorý zobrazuj hrad v jeho pôvodnej podobe.

Výhľad

Z hradu budete mať naozaj krásny výhľad na Považskú Bystricu, Váh, časť Žiliny, Považské Podhradie a okolité obce. Hrad ponúka viacero miest, z ktorých môžete pozorovať okolie. Výhľad môžete vidieť z otvorov okien, no najkrajší pohľad budete mať z drevenej konštrukcie, ktorá je postavená na okraji kopca. Z tejto konštrukcie budete vidieť všetko, čo tento hrad aj okolie ponúkajú.

Ak budete mať šťastie, môžete vychytať nádherný západ alebo východ slnka, ktoré si vďaka dobrej polohe naozaj užijete. Doteraz si pamätám, ako som sa kochala oblohou, ktorá hýrila všetkými farbami v kombinácii s prekrásnym výhľadom.

Záver

Ak ste milovník výhľadov, či histórie, určite Vám odporúčam toto miesto navštíviť. Cesta na vrchol nie je náročná, výhľad naozaj stojí za to. Areál hradu je dostatočne priestranný a hrad ponúka dosť zákutí, takže aj v prípade vyššieho počtu návštevníkov nemusíte čakať v radách, ale môžete si zatiaľ pozrieť inú časť hradu. Všade sa nachádzajú chodníky, no odporúčam zvoliť vhodnú obuv, hlavne v menej priaznivom počasí.

Dúfam, že Vás tento článok zaujal a budeme sa na Vás tešiť pri ďalších článkoch!

Fotky: tím Elvia Travel
close

WANT TO KNOW MORE?

SIGN UP TO RECEIVE ALL OF THE NEW INFORMATION ABOUT OUR WEBSITE!

Read our [link]privacy policy[/link] for more info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *