Rozhľadňa Divinka

Rozhľadňa Divinka

V tomto článku vám opíšem jedno z mojich obľúbených miest, ktoré sa nachádza iba kúsok od Žiliny. Ide o rozhľadňu v Divinke, ktorá ponúka nádherný výhľad na Žilinu a okolité obce. Ja osobne toto miesto navštevujem pravidelne. Minimálne raz za rok sa tam vrátim a vždy ma výhľad nadchne rovnako, ako po prvýkrát. A myslím, že by bola škoda, keby ste o takomto skrytom poklade nevedeli.

Poloha rozhľadne

Rozhľadňa sa nachádza na kopci, kúsok nad obcou Divinka. Obec Divinka sa nachádza necelých 8 kilometrov od Žiliny a je jednoducho prístupná autom, prípadne do nej pravidelne premávajú autobusy priamo z autobusovej stanice v Žiline.

Výstup na rozhľadňu

Na rozhľadňu vedie viacero ciest priamo z okolitých obcí, no ak sa nevyznáte v neoznačených lesných cestičkách, odporúčam cestu priamo z Divinky. Táto cesta je najkratšia a je označená turistickými značkami, vďaka čom by ste sa po ceste nemali stratiť.

Dĺžka cesty záleží od vášho tempa a od miesta, z ktorého začínate. No aj s pomalým tempom vám cesta bude trvať niečo medzi trištvrte hodinou až hodinou.

Kúsok od rozhľadne je malý altánok a menšie altánky pre deti, kde si môžete nachvíľu sadnúť, odpočinúť si a nabrať novú energiu.

Po ceste na rozhľadňu máte možnosť vidieť náučné tabule, ktoré opisujú život Slovanov na našom území. Pri putovaní do cieľa sa môžete taktiež pokochať krásnou prírodou a na jednom mieste sa dokonca nachádza aj malá skala.

Rozhľadňa a jej okolie

Samotná rozhľadňa sa nachádza na okraji kopca, z ktorého už máte možnosť vidieť skvelý výhľad. Pri rozhľadni je postavené malé posedenie, stôl a lavičky, kde si môžete v pokoji sadnúť a užívať si čerstvý vzduch. Viem si predstaviť, ako by ste si v lete mohli doniesť deky a urobiť si piknik.

Výstup na vrchol rozhľadne nie je extra náročný, jedinou nevýhodou sú prudšie schody, po ktorých sa oplatí ísť opatrne. No videla som, ako to bez väčších problémov zvládli aj malé deti, takže sa nemáte čoho obávať. Rozhľadňa má celkovo 5 poschodí a posledné poschodie má nad sebou ešte strechu, takže v prípade dažďa sa budete mať kde schovať. No ja osobne by som si návštevu nechala na krajšie počasie – cesta nahor bude ľahšia a výhľad bude krajší.

Výhľad

Výhľad poteší určite každého milovníka výhľadov, verte mi, viem o čom hovorím. Vďaka strategickej polohe uvidíte z rozhľadne Žilinu, Divinku, Divinu, vodnú nádrž Hričov a krásnu prírodu naokolo.

Každé ročné obdobie má v tomto svoje čaro, takže je už len na vás, či chcete vidieť zasnežené hory, rozkvitnuté stromy či jeseň, ktorá hýri všetkými farbami.

Prečo práve rozhľadňa Divinka?

Za posledných pár rokov som navštívila viacero rozhľadní v okolí Žiliny, no žiadna ma nenadchla tak, ako táto.

Na rozdiel od rozhľadne Dubeň, ktorá sa nachádza hneď nad Žilinou, nie je nutné vyjsť až na samotný vrchol, aby ste videli nejaký výhľad. Toto je určite výhoda pre ľudí, čo nemajú radi extrémne výšky, no chcú si pozrieť okolie z trošku inej perspektívy.

Výhľad ponúka ideálnu kombináciu prírody a mesta. Z niektorých vyhliadkových miest je často vidieť iba jedno alebo druhé, no nie vždy máte to šťastie, že uvidíte oboje v krásnom kontraste.

Zhrnutie

Na záver by som iba povedala, že všetkým odporúčam toto miesto navštíviť. Jedinou nevýhodou tohto miesta je, že cez víkendy a voľné dni sa tu pohybuje veľa ľudí. Preto odporúčam, že ak máte možnosť navštíviť rozhľadňu cez menej frekventované hodiny, určite tak urobte.

Dúfam, že sa vám článok páčil a neváhajte si prečítať aj ďalšie.

Fotky: tím Elvia Travel
close

WANT TO KNOW MORE?

SIGN UP TO RECEIVE ALL OF THE NEW INFORMATION ABOUT OUR WEBSITE!

Read our [link]privacy policy[/link] for more info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *