Rozhľadňa Svederník

Rozhľadňa Svederník

Ahoj! Zas je tu piatok a s ním aj nový článok na našej stránke. V dnešnom článku sa pozrieme na ďalšiu zaujímavú rozhľadňu v okolí Žiliny, konkrétne pôjde o rozhľadňu Svederník. V tomto článku si povieme niečo o polohe rozhľadne, prístupnosti, trase či výhľade a samozrejme nebude chýbať ani môj osobný názor na toto miesto. Nebudem vás ďalej zdržiavať a poďme rovno na to!

Poloha rozhľadne

Už podľa názvu si všetci dokážete odvodiť, kde sa asi táto rozhľadňa nachádza. Nachádza sa na kopci nad malou obcou Svederník, ktorá sa nachádza približne 10 kilometrov od Žiliny. Na miesto sa dostanete autom, rozhľadňa nemá žiadne oficiálne parkovisko, no zaparkovať sa dá v uliciach obce. Taktiež do Svederníka premávajú autobusy zo Žiliny či Bytče. Autobusová zastávka je kúsok od začiatku trasy na rozhľadňu.

Trasa na rozhľadňu

Trasa nie je extra náročná. Samozrejme budete musieť vyjsť kopec, no s tým by ste mali počítať pri návšteve akejkoľvek rozhľadne. Ako už býva zvykom, trasa priamo zo Svederníka je označená turistickými značkami, ostatné neoficiálne trasy z okolitých obcí už však označené nie sú. Tieto neoficiálne cesty by som však neriskovala, ak nepoznáte okolité hory a horské cestičky.

Cesta hore je priemerne dlhá, aj s pomalým tempom vám isto nezaberie viac ako hodinu. Počas cesty budete mať zopár možností na zastavenie a načerpanie energie. Mnoho ľudí si na malú zastávku vyberá menšie lúky, cez ktoré vedie trasa na rozhľadňu.

Výhľad a okolie rozhľadne

Pri rozhľadni je malé posedenie, kde si môžete sadnúť a pokochať sa okolitou prírodou. Na rozhľadňu vedú schody, ktoré nie sú príliš strmé.

Z rozhľadne budete vidieť okolité obce, krásnu prírodu, kúsok Žiliny a vodnú nádrž Hričov. Tento typ výhľadu možno nie je pre každého (ja osobne mám radšej výhľady na väčšie mestá), no určite nebudete sklamaní. Milovníci prírody budú mať možnosť obdivovať panorámu okolitých vrchov aj dolín.

Moja osobná skúsenosť z rozhľadne

Túto rozhľadňu som navštívila v mojom živote dvakrát. Prvýkrát v roku 2018 a druhýkrát deň dozadu, aby som vám mohla povedať čo najviac potrebných informácií.

Aj napriek tomu, že túto rozhľadňu mám takmer na dosah ruky, doteraz nepatrila k mojim obľúbeným. No moja posledná návšteva môj pohľad trošku zmenila. Čím som totiž staršia, tým viac sa učím, že naša príroda má v sebe určité špecifické čaro, ktoré sa jednoducho nedá nahradiť prechádzkou v meste. Niekedy je proste potrebné vystúpiť z komfortnej zóny a v mojom prípade si zvoliť výlet v prírode a načerpať novú energiu a nadýchať sa čerstvého vzduchu. A presne na tieto prípady sú rozhľadne ideálnym miestom.

@elviatravel

Would you visit this place? 📍Svedernik, Slovakia #fyp #travel #cestovanie #slovakia #slovensko

♬ Sunshine – OneRepublic

Záver

Rozhľadňa ponúka naozaj krásny výhľad na okolie, ktorý poteší snáď každého. Aj keď nie ste milovník turistiky či dlhých prechádzok v prírode, dajte tomuto miestu šancu (hovorím z osobných skúseností).

Táto lokalita je ideálne miesto na krátky jednodňový výlet s rodinou či kamarátmi. Výlet vás bude stáť iba cenu dopravy a na konci budete mať dobrý pocit a úsmev na tvári. No dávajte si pozor na počasie, dážď na tento výlet nie je ideálny spoločník.

Tak a to je odo mňa na dnes všetko a budem sa na vás tešiť pri ďalších článkoch.

close

WANT TO KNOW MORE?

SIGN UP TO RECEIVE ALL OF THE NEW INFORMATION ABOUT OUR WEBSITE!

Read our [link]privacy policy[/link] for more info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *