Zakynthos

Zakynthos

Zima je u nás v plnom prúde, no viacerí stále spomínajú na teplé leto. A inak na tom nie je ani tím Elvia Travel. V dnešnom článku sa spolu pozrieme na malý ostrov v Grécku, ktorý sa volá Zakynthos. Na tomto ostrove som strávila v lete dva týždne a teraz vám poviem všetko, čo som sa o tomto ostrove dozvedela.

Základné informácie

Ostrov Zakynthos je veľmi malý, má iba niečo málo cez 400 kilometrov štvorcových. Na ostrove je viacero kopcov a dolín, pomedzi ktoré vedú veľmi úzke a kľukaté cesty. Šoférovať na týchto cestách je priam umenie, hlavne ak máte väčšie auto alebo autobus. Ideálny dopravný prostriedok sú skútre, motorky a štvorkolky, ktoré si môžete prenajať takmer všade.

Ostrov ponúka verejnú autobusovú dopravu, ktorá je však vo veľmi zaostalom stave, preto sa určite oplatí si prenajať auto alebo skúter. Najmä ak chcete spoznať a prejsť celý ostrov, čo bez problémov zvládnete za pár dní.

Mesto Zakynthos

Keďže je ostrov naozaj malý, nachádza sa na ňom iba jedno oficiálne mesto, ktoré je zároveň aj hlavné mesto. Toto mesto sa nazýva Zakynthos, no mnohí ho volajú aj Zante.

Mesto ponúka príjemnú atmosféru, plno obchodov a nájdete v ňom aj historické pamiatky. Ide o prístavné mesto, postavené v benátskom štýle, takže v ňom nájdete veľký prístav, v ktorom kotví mnoho luxusných jácht a lodí.

Ak chcete nakupovať a pokochať krásnymi úzkymi uličkami a farebnými domami, ktoré pripomínajú mesto Benátky, určite si pridajte mesto Zante do vášho zoznamu. Jediné vec, na ktorú netreba zabudnúť je fakt, že v Grécku majú obchody v poobedňajších hodinách siestu a tým pádom sú v tomto čase všetky obchody zatvorené.

Pláž Navagio

Zakynthos má jednu krásnu pláž za druhou. No jedna z týchto pláží je naozaj špeciálna. Ide o pláž s názvom Navagio, ktorá je považovaná za jednu z najkrajších pláží sveta. Navagio je obkolesená obrovskými útesmi, vďaka čomu je prístupná iba pomocou lode.

No to nie je všetko – jej najväčšou atrakciou je vrak lode, ktorý sa nachádza priamo v strede. Podľa dostupných zdrojov ide o loď z roku 1980, ktorá na pláži stroskotala počas búrky. Povráva sa, že sa na lodi pašovali cigarety a tabak, no tento fakt nikdy nebol potvrdený.

Z lode už je iba vrak, no pláž aj tak navštevujú tisíce ľudí. Keď som pláž navštívila ja, bola preplnená ľuďmi, prišlo a odišlo odtiaľ veľmi veľa lodí. No aj napriek tomu musím uznať, že návšteva pláže za to stála. Nikdy v živote som nevidela nič podobné a určite vám odporúčam túto pláž navštíviť.

Modré jaskyne

Okolo celého ostrova je nádherná modrá voda. No v okolí modrých jaskýň je voda takmer neuveriteľná. Obsahuje všetky odtiene modrej a je tak čistá, že sa vám bude zdať, že vôbec nie je hlboká, aj keď je dno takmer 10 metrov pod vami.

Všetko toto obklopujú útesy a jaskyne, ktoré sú krásne na pohľad. Ak budete mať menšiu loď, môžete sa ísť pozrieť aj do vnútra niektorej jaskyne, no aj pohľad z diaľky vám bude stačiť. Odvážlivci si taktiež môžu pri jaskyniach zaplávať.

Tieto jaskyne mnohí z vás už videli na rôznych pohľadniciach či plagátoch, no vidieť ich naživo je pastva pre oči.

Sírové pramene

V určitých miestach v okolí ostrova vyviera do mora síra. Miestny tieto miesta označujú ako prírodné kúpele. Síra je vhodná na vlasy, nechty či rôzne ochorenia kože. A taktiež sa hovorí, že kto sa v nich vykúpe, bude vyzerať o 10 rokov mladšie.

Jediná nevýhoda týchto prameňov je, že sú studenšie ako klasická voda v mori a podivne zapáchajú. No tieto veci sa dajú prežiť a myslím, že by ste návštevu týchto prameňov mali taktiež zvážiť. Navyše je v ich okolí krásna príroda a úžasná voda vo všetkých odtieňoch modrej.

Korytnačky

Celý ostrov je taktiež známy pre výskyt korytnačiek Caretta-Caretta, ktoré patria k väčším druhom korytnačiek. Tieto korytnačky kladú na niektorých plážach vajíčka, a preto ich výskyt pri ostrove nie je výnimočný. Tieto pláže sú zákonom chránené, no je možné ich navštíviť. Existujú mnohé zájazdy, ktoré sú zamerané práve na pozorovanie týchto korytnačiek.

Ja som bohužiaľ nemala čas na jeden z týchto zájazdov ísť, no ak sa na Zakynthos vrátim, určite nebudem váhať.

Záver

Na záver vám len poviem, že ak ste rozmýšľali nad návštevou tohto ostrova, určite choďte do toho. Cez leto je tam nádherné počasie, obloha bez jediného mraku a voda je teplá a príjemná. Ostrov je ideálne miesto pre ľudí, ktorí si chcú na dovolenke len oddýchnuť, ale aj pre ľudí, ktorí chcú spoznať nové miesta.

close

WANT TO KNOW MORE?

SIGN UP TO RECEIVE ALL OF THE NEW INFORMATION ABOUT OUR WEBSITE!

Read our [link]privacy policy[/link] for more info.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *